VADEMECUM OKULARÓW PRZECIWSŁONECZNYCH

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZEĆ PRZED DOKONANIEM ODPOWIEDNIEGO WYBORU

"Nasze oczy powinniśmy chronić przez cały rok niezależenie od pogody za oknem."

    Okres wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy. Pamiętajmy jednak, że nasze oczy powinniśmy chronić przez cały rok niezależenie od pogody za oknem, bowiem wbrew pozorom w pochmurne dni nasz wzrok jest równie intensywnie narażony na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Zatem fundamentalna zasada brzmi – chrońmy nasze oczy przez cały rok, dopasowując odpowiednią soczewkę do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Ale po kolei. 

   Mnogość modeli, parametrów technicznych, oprawek, rodzajów soczewek czy zastosowanych materiałów zalewa rynek okularów przeciwsłonecznych z każdym sezonem coraz dynamiczniej. Ciężko jest więc zdecydować się na takie, które będą spełniać najważniejsze funkcje ochronne, a jednocześnie zaspokoją poczucie estetyki użytkownika. O ile sama linia oprawek, styl czy kolorystyka to kwestia bardzo indywidualna, o tyle specyfikacja techniczna może być stosunkowo uniwersalna i w tym tekście chcielibyśmy Wam przybliżyć temat, na co należy zwrócić uwagę podczas kolejnego zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. 

DLACZEGO TWOJE OCZY POTREZBUJĄ OCHRONY ?

    Okulary przeciwsłoneczne nosimy głównie w celu ochrony narządu wzroku przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi (UV) słońca. Długotrwała ekspozycja oczu na promienie UV wiąże się z rozwojem poważnych problemów ze wzrokiem, w tym zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, zapalenia spojówek czy oparzeń rogówki. Inny aspekt okularów przeciwsłonecznych to również ochrona wzroku przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami środowiska zewnętrznego takimi jak: kurz, pył, owady czy żar ogniska. Jak widzicie, okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet i dopełnienie letniej stylizacji, ale przede wszystkim funkcje ochronne i bezpieczeństwo oczu jako głównego narządu percepcyjnego.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU OKULARÓW SŁONECZNYCH

    Wygląd okularów oraz kształt oprawek to rzecz wtórna. Sugerujemy oczywiście wybrać taki model, w którym będziesz czuć się stylowo i swobodnie, jednak pamiętaj, że funkcjonalność oraz jakość okularów gra tutaj pierwsze skrzypce. Twoje oczy na pewno podziękują Ci w przyszłości, że ich ochrona nie została zbagatelizowana. Poniżej prezentujemy kilka subiektywnie najważniejszych wskazówek, którymi powinieneś się kierować, inwestując w bezpieczeństwo Twojego wzroku. 

1. Tylko filtr UV400 gwarantuje 100% ochronę Twoich oczu

Kupując okulary przeciwsłoneczne, zwróć uwagę, czy posiadają metkę lub naklejkę z informacją o zastosowanej najwyższej ochronie przed promieniowaniem – filtr UV400. Ciemne szkła pozbawione ochrony powodują rozszerzanie źrenic i mogą narobić sporego bałaganu w strukturze oka.

2. Ciemne nie znaczą przeciwsłoneczne!

Kupując okulary przeciwsłoneczne, zwróć uwagę, czy posiadają metkę lub naklejkę z informacją o zastosowanej najwyższej ochronie przed promieniowaniem – filtr UV400. Ciemne szkła pozbawione ochrony powodują rozszerzanie źrenic i mogą narobić sporego bałaganu w strukturze oka.

3. Soczewka wzbogacona o dodatkową polaryzację

   Polaryzacja porządkuje wiązkę światła padającą na soczewkę, rozprowadzając ją równomiernie po jej powierzchni. Odpowiedzialna jest za redukcję wszelkich odbić od powierzchni wody, śniegu czy mokrej jezdni, zapewniając idealny kontrast widzenia. Stawiając zatem na model okularów polaryzacyjnych pozbywasz się nieprzyjemnego uczucia oślepiania. 

4. Soczewka do zadań specjalnych CRYSTAL VISION dla pilotów samolotów i operatorów dronów

    Brylant pośród szkieł. Wyjątkowo wyspecjalizowana soczewka obok której piloci samolotów oraz operatorzy dronów nie mogą przejść obojętnie. Okulary wyposażone w soczewkę CRYSTAL VISION zapewniają najwyższą jakość widzenia. Nowoczesna technologia gwarantuje większy kontrast, wzbogaca kolor i uwypukla widoczne na horyzoncie szczegóły. Widać w niej nawigację oraz ekrany LCD. Adaptuje wzrok do otaczającego nas specyficznego środowiska, ułatwia tym samym dojrzeć dużo wcześniej inny statek powietrzny aniżeli okulary bez tej technologii. Okulary wyposażone w soczewkę CRYSTL VISION przyczyniają się do poprawy analizy ryzyka SORA oraz pozwalają uniknąć kolizji z innym statkiem powietrznym. Misją tych okularów jest znaczna poprawa bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.  

5. Soczewka zapewniająca szczególne BEZPIECZEŃSTWO podczas survivalowych eskapad

    Jeżeli należysz do pasjonatów i hobbystów ryzykownych i wymagających aktywności powinieneś zwrócić szczególną uwagę na aspekt bezpieczeństwa Twoich oczu. Ochrona przez słońcem to jedno, natomiast ochrona przed mechanicznymi urazami oka podczas uprawiania dyscyplin brawurowych jest jeszcze ważniejsza. Soczewka w przypadku takich sportów jak strzelectwo, survival czy eksploracje niebezpiecznych terenów musi przede wszystkim zapewnić ochronę Twoich oczu przed odłamkami, łuskami, gałęziami etc. Zwróć uwagę, czy soczewka jest wystarczająco gruba (2 mm), posiada odpowiednie atesty lub z powodzeniem przeszła jakiekolwiek testy użytkowe. Pamiętaj, że pole widzenia w nocnych warunkach leśnych jest bardzo ograniczone, dlatego nie trudno o nabawienie się urazów i zranień. 

6. Komfort użytkowania nade wszystko

   Okulary posiadające nawet najwyższy poziom ochrony Twojego wzroku okażą się bezużyteczne, jeżeli nie będą pewnie trzymać się twarzy. Zwróć zatem uwagę, czy okulary które przymierzasz wyposażone są w silikonowe noski, wygodne zauszniki oraz z jakiego materiału są wykonane. Niewątpliwie świetnym wyborem będzie policarbonat, który zapewnia, że okulary są lekkie i odporne na zarysowania. Hitem natomiast na rynku są okulary wyprodukowane z girlamidu (TR90) – wysokiej jakości nylonu wyjątkowo odpornego na rozciąganie i wyginanie.TR90 to absolutny majstersztyk wytrzymały na uderzenia, niezwykle elastyczny oraz posiadający właściwości antyalergiczne. 

7. Precyzyjny dobór rodzaju okularów do uprawianej aktywności

  Cała gama dostępnych na rynku okularów przeciwsłonecznych będzie posiadać uniwersalny charakter. Jeżeli jednak uprawiasz skonkretyzowaną i wymagającą aktywność na świeżym powietrzu, postaw na wyspecjalizowane okulary sportowe, które zapewnią maksimum wygody i bezpieczeństwa Twoim oczom. Kolarstwo, wspinaczka górska, golf czy aktywność survivalowa – każda z tych dyscyplin ma inne potrzeby i warto o nich pamiętać, dobierając odpowiednie wyposażenie. 

8. Odpowiedni kolor soczewki

Kolor soczewki wbrew panującym mylnym przekonaniom nie jest dobierany do koloru oprawek, a uzależniony głownie od panujących warunków, w których okulary będą użytkowane. Pośród dostępnych na rynku soczewek wyróżniamy cztery podstawowe: 

CZARNA 

Soczewka najbardziej neutralna i uniwersalna; doskonale sprawdza się podczas silnego natężenia promieniowania słonecznego, nie przekłamuje barw i zachowuje rzeczywisty kontrast; 

BRĄZOWA

Idealna soczewka dla wrażliwych oczu, poprawia kontrast oraz ostrość widzenia; sprawdzi się podczas mocnego słońca, łagodząc widziane barwy;  

ZIELONA

Soczewka odpowiednia do całorocznej aktywności; przy słabym oświetleniu poprawia kontrast widzenia, zaś przy silnym nasłonecznieniu da ukojenie zmęczonym oczom;

ŻÓŁTA

Soczewka stosowana najczęściej w okularach taktycznych; poprawia widoczność obiektów, szczególnie w warunkach umiarkowanego i słabego oświetlenia; doskonała zarówno do aktywności w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu.

9. Kategoria ściemniania

    W zależności od pory dnia, intensywności natężenia promieniowania słonecznego lub zachmurzenia, należy zwrócić uwagę na filtry podzielone zgodnie z technicznymi parametrami normy EN174 (tzw. kategorie ściemniania). Wyróżniamy cztery podstawowe kategorie, z których cat. 0 przeznaczona jest do aktywności nocnej, cat. 1 oraz cat. 2 sprawdzą się podczas zachmurzonego dnia, natomiast cat. 3 będzie odpowiednia podczas silnego natężenia słonecznego. Pamiętaj, żeby kierować się zasadą – im wyższa kategoria, tym niższa transmisja światła słonecznego. 

10. Dodatkowa lustrzana powłoka REVO

  Technologia REVOcare składa się z 14-stu warstw ochronnych nakładanych na powierzchnię soczewki. Odpowiedzialna jest za ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym w każdym zakresie (UVA, UVB, UVC) oraz redukuje nadmierne nagrzewanie się samej soczewki. Wartością dodaną technologii REVOcare jest lustrzana powłoka soczewki w różnym wybarwieniu, co zdecydowanie dodaje okularom designerskiego charakteru. 

11. Innowacyjna technologia SMARtcare

     Każdy z nas zna nieprzyjemne uczucie przyklejania się oprawek do wilgotnej skóry twarzy w upalne dni i podczas uprawiania aktywności fizycznej. Za redukcję tego zjawiska odpowiedzialna jest technologia SMARTcare, która dodatkowo niweluje przymarzanie oprawek do twarzy przy najniższych temperaturach zimą. Fajny gadżet, który polubisz od pierwszego założenia.

12. Cena okularów nic o nich nie mówi!

     Rozmach cenowy okularów przeciwsłonecznych jest tak imponujący, że ciężko się odnaleźć w gąszczu różnorodnych ofert. Okulary z nadmorskiej promenady kuszą zazwyczaj atrakcyjną ceną, zaś te z wybiegów mody wydają się być najwyższej jakości. Nic bardziej mylnego. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź parametry techniczne - jedne i drugie mogą okazać się bezużytecznym gadżetem, którego miejsce znajdzie się w zakurzonej szufladzie. 

Jeżeli znalazłeś okulary przeciwsłoneczne, które spełniają przynajmniej część wymienionych punktów to jesteś na dobrej drodze, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Jeżeli postawisz na model spełniający wszystkie z powyższych wskazówek to gwarantujemy 100% zadowolenie z zakupu. Pamiętaj, że tylko naprawdę dobre okulary posłużą Ci długie lata. Przymierzając się do nabycia nowych okularów przeciwsłonecznych postaw na fachowe i sprawdzone doradztwo firm, których profil nastawiony jest na produkcję profesjonalnych i wyspecjalizowanych okularów.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Sprawdź politykę cookies