VADEMECUM GOGLI ZIMOWYCH

Zimowe vademecum gogli narciarskich i snowboardowych – praktyczny poradnik od A do Z

           Kiedy temperatury za oknem odczuwalnie spadają, wakacyjna opalenizna blednie, a na szkolnych korytarzach rozbrzmiewa pierwszy dzwonek to znak, że sezon jesienno-zimowy uważamy za otwarty. Ostatni kwartał roku to najlepszy czas, żeby z garażu wyjąć zakurzone sprzęty zimowe i zająć się ich serwisem. Przed pierwszym śniegiem warto sprawdzić, czy narty oraz deski snowboardowe nie wymagają szlifowania, ostrzenia, smarowania, a odzież i akcesoria narciarskie wymiany na nowe. Bezpieczeństwo na stoku to przecież najważniejszy aspekt, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Odpowiednie przygotowanie może okazać się kluczowe w ochronie zdrowia, a nawet życia, dlatego w narciarskim ekwipunku szczególne miejsce zajmują kask oraz gogle. Dziś przyjrzymy się tym drugim, aby zapewnić maksymalną ochronę oczu podczas zimowego szaleństwa. 

Gogle narciarskie i snowboardowe – czym się kierować przy ich wyborze?

     Gogle to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia narciarsko-snowboardowego. Zapewniają ochronę przed wiatrem, zimnem, a przede wszystkim przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które odbijając się od śniegu naraża nas na niebezpieczne oślepianie.

          Wybór gogli może stanowić poważne wyzwanie zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów sportów zimowych. Bogata oferta rynku nie ułatwia, dlatego przychodzimy z pomocą i garścią praktycznych wskazówek, na co należy zwrócić uwagę, kupując gogle narciarskie i/lub snowboardowe.

Zapraszamy do lektury!

1. Przede wszystkim soczewka i jej rodzaj

           Soczewki to podstawowy element każdych okularów, w tym zimowych gogli narciarskich oraz snowboardowych. Poza kształtem, kolorem czy rozmiarem, soczewka stanowi najważniejszy wyróżnik gogli zimowych i to jej właśnie powinniśmy przyjrzeć się najbliżej. Rodzaj soczewki, kolor i szereg funkcji od zapobiegania parowaniu po ochronę przed odblaskami – o wszystkim tym przeczytacie w kolejnych akapitach. Zasadniczo wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje soczewek do gogli narciarskich i snowboardowych:     Wygląd okularów oraz kształt oprawek to rzecz wtórna. Sugerujemy oczywiście wybrać taki model, w którym będziesz czuć się stylowo i swobodnie, jednak pamiętaj, że funkcjonalność oraz jakość okularów gra tutaj pierwsze skrzypce. Twoje oczy na pewno podziękują Ci w przyszłości, że ich ochrona nie została zbagatelizowana. 

Poniżej prezentujemy kilka subiektywnie najważniejszych wskazówek, którymi powinieneś się kierować, inwestując w bezpieczeństwo Twojego wzroku:

  a. soczewki cylindryczne (tzw. płaskie) – zakrzywiają się w poziomie, pozostając płaskie w położeniu pionowym,

  b. soczewki sferyczne – zakrzywiają się zarówno w poziomie, jak i w pionie wokół twarzy, przypominając kształtem bąbelki; soczewki sferyczne zapewniają lepsze widzenie peryferyjne, 

  c. soczewki toryczne – najnowocześniejsze z wymienionych, ich właściwości pokrywają się z soczewką sferyczną (korekta zniekształceń, zwiększone pole widzenia), jednak w porównaniu z nimi są delikatniejsze. 

2. Kolor i odcień soczewek w goglach narciarskich i snowboardowych

                  Jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników podczas zimowego szaleństwa jest słaba widoczność. Pochmurny dzień, opady atmosferyczne lub oślepiające słońce to w zasadzie codzienność na stoku. Żeby zapobiec stłuczkom i wypadkom z udziałem innych zjeżdżających, należy zadbać o odpowiednio dobrane gogle, które poprawią widoczność i komfort widzenia. 

                Pamiętaj, że wybór gogli pod żadnym pozorem nie może wynikać z mody lub dopasowania kolorystycznego do odzieży, a powinien być wyłącznie podyktowany panującymi warunkami na stoku. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy posiadanie w swoim zimowym ekwipunku kilku par gogli przeznaczonych do odmiennych warunków pogodowych i oświetleniowych. 

Klasyfikując kolor soczewki względem warunków panujących na stoku, możemy wyodrębnić cztery grupy kolorystyczne:

-  soczewka żółta, przeźroczysta lub różowa – jazda nocna, bardzo duże zachmurzenie,

-  soczewka amber, pomarańczowa lub złota – duże zachmurzenie, 

-  soczewka przydymiona, niebieska, czerwona lub zielona – słoneczna pogoda,

-  soczewka czarna, ciemna niebieska lub ciemna brązowa – duże natężenie słoneczne.

3. Przepuszczalność światła w goglach narciarskich i snowboardowych (Visual Light Transmission) oraz kategoria ściemnienia

                 Ilość światła, które przepuszczane jest przez soczewkę gogli nazywana jest transmisją światła widzialnego (VLT). VLT wyraża się jako procent światła przepuszczanego przez soczewkę mieszczący się w przedziale od 0% do 100%. W realiach słabego oświetlenia i złej widoczności (np. podczas opadów śniegu lub mgły) dobre soczewki pozwalają na wyższy procent VLT (w zakresie 60-90%) i zazwyczaj posiadają barwę żółtą, różową lub niebieską. W dni słoneczne, kiedy soczewka nie powinna przepuszczać zbyt silnego natężenia światła, najlepszym wyborem będą gogle z soczewką o niższym procencie VLT (od 5-20%) i ciemniejszym wybarwieniu (np. soczewka czarna, szara lub złota). Soczewki o charakterze uniwersalnym będą odpowiednie, jeżeli spędzasz na stoku całe dnie i doświadczasz zmieniających się warunków oświetleniowych. Takie soczewki posiadają średni procent VLT mieszczący się w granicach 20-40%. 

       W zależności od pory dnia, intensywności natężenia promieniowania słonecznego lub zachmurzenia, należy zwrócić uwagę na filtry podzielone zgodnie z technicznymi parametrami normy EN174 (tzw. kategorie ściemniania).

    Wyróżniamy cztery podstawowe kategorie, z których:

S0 przeznaczona jest do aktywności nocnej,

S1 sprawdzi się podczas zachmurzonego dnia,

natomiast S2 oraz S3 będą odpowiednie podczas silnego natężenia słonecznego.

      Pamiętaj, żeby kierować się zasadą – im wyższa kategoria, tym niższa transmisja światła słonecznego. 

4. Gogle narciarskie i snowboardowe z wymiennymi soczewkami

  Ciężko jest być przygotowanym na wszystkie możliwe warunki pogodowe, zwłaszcza jeżeli spędzamy na stoku całe dnie. Porannym zjazdom często towarzyszy mgła oraz zachmurzenie, w ciągu dnia we znaki dają się promienie słońca, zaś późnym popołudniem sztuczne oświetlenie podczas nocnych zjazdów dyktuje nowe warunki. W rzeczywistości żadna soczewka do gogli nie jest w stanie zapewnić optymalnej widoczności w pełnym spektrum oświetlenia. W odpowiedzi na tego typu problemy użytkowników przychodzą gogle z systemem wymiennych soczewek, których zamiana następuje przy pomocy łatwych w użyciu przełączników lub magnesów. Natychmiastowa poprawa komfortu widzenia, dopasowanie soczewki do aktualnie panujących warunków oraz niesamowita wygoda. Polecamy gorąco! 

5. Technologie soczewek narciarskich i snowboardowych

              Producenci gogli prześcigają się w proponowaniu użytkownikom różnorodnych rozwiązań i technologii, które mają na celu zaoferować Klientom produkt spełniający najwyższe oczekiwania oraz pozytywne doświadczenia. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które według naszej opinii mają największe znaczenie przy wyborze gogli idealnych. 

Ochrona przed promieniowaniem UV

Większość gogli, nawet te z dolnego przedziału cenowego, zapewnia 100% ochronę przed promieniowaniem UV i jest to absolutne minimum, które każde gogle muszą spełnić. Intensywność promieniowania UV wzrasta wraz z wysokością, a ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV zapobiegnie zmęczeniu oczu i uszkodzeniu siatkówki.

Soczewki lustrzane

Lustrzana powłoka na zewnętrznej stronie soczewki gogli odbija większą ilość światła aniżeli tradycyjna soczewka bez lustra. Wpuszczenie mniejszej ilości światła oznacza mniejsze olśnienie i większą przejrzystość wizualną w jasnych warunkach. Wartością dodaną lustrzanych soczewek jest ich niewątpliwie desginerski charakter. 

Podwójne soczewki

Podwójne soczewki tworzą barierę termiczną, która znacznie zmniejsza zaparowanie gogli. Gogle z podwójną soczewką stają się coraz bardziej powszechne, dlatego zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model posiada tę opcję. 

Powłoka przeciwmgielna AntiFog

 Hydrofilowa obróbka chemiczna wnętrza soczewek (tzw. powłoka AntiFog) znacznie zmniejsza skłonność gogli do parowania. Jeżeli zdecydujesz się na ten wariant, koniecznie przeczytaj wskazówki producenta na temat pielęgnacji. Nieprawidłowa konserwacja gogli może prowadzić do nadmiernego wycierania się powłoki przeciwmgielnej.

Soczewki fotochromowe

Soczewki te automatycznie dostosowują się do zmieniających się warunków oświetleniowych, ciemniejąc pod wpływem silniejszego światła ultrafioletowego (UV) i rozjaśniając się, gdy niebo zaciągnie się chmurami. Podstawową wadą tego rodzaju soczewek jest czas zmiany – pełne dostosowanie się do zmieniającego się światła może zająć nawet kilka minut. 

Soczewki HD™

Technologia soczewek HD dostosowuje się do zmieniających się warunków oświetleniowych, blokując strategiczne długości fal kolorów, aby zmaksymalizować kontrast. Podobnie jak soczewki fotochromowe, mają szerszy zakres światła użytkowego, co czyni je niezwykle wszechstronnymi.

6. Wentylacja

    Niezwykle istotną cechą gogli są umieszczone u góry, z boku oraz u dołu szyby otwory wentylacyjne, których zadaniem jest zapobieganie parowaniu soczewek. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy system wentylacji w wybranych goglach jest zgodny z kształtem kasku, który posiadasz. Blokada otworów wentylacyjnych może powodować parowanie gogli, skutecznie zmniejszając widoczność oraz bezpieczeństwo na stoku. 

7. Rozmiar ramki

  Rozmiar ramki w goglach narciarskich oraz snowboardowych spełnia funkcje użytkowe oraz estetyczne. Wyróżniamy trzy podstawowe rozmiary, którymi należy się kierować podczas zakupu gogli. 

Mała ramka (Small Fit) – rozmiar przeznaczony głównie dla dzieci i młodzieży, jednak będzie odpowiedni również dla osób dorosłych o mniejszym obwodzie głowy oraz drobnej twarzy. 

Średnia ramka (Medium Fit) – oprawki uniwersalne dla większości osób o średniej budowie.

Duża ramka (Large Fit) – odpowiednie dla osób posiadających bardziej owalną twarz oraz dla tych miłośników zimowego szaleństwa, dla których design ma znaczenie.

Pamiętajmy, że większa ramka zawsze zapewni lepsze widzenie peryferyjne oraz większe, panoramiczne pole widzenia. Nie kieruj się jednak zasadą: „im większe, tym lepsze”, bowiem nie każda twarz pasuje do dużych gogli i nie każdy kask będzie z takimi współgrał. 

8. Gogle narciarskie i snowboardowe na okulary korekcyjne (OTG)

           Gogle narciarskie i snowboardowe OTG zaprojektowane są z myślą o osobach noszących okulary korekcyjne. Gogle OTG są głębsze, dodatkowo wyposażone w kanały dla zauszników okularów, tak aby umożliwiały wygodne umieszczenie oprawek okularów pod ich powierzchnią. Gogle OTG powinny skutecznie uniemożliwić poruszanie się okularów wewnątrz, nie powodując dyskomfortu ani nacisku na nos lub skronie. Ten rodzaj gogli jest znacznie tańszą opcją aniżeli gogle z niestandardową soczewką korekcyjną. Dobrze dobrane doskonale zdają egzamin. 

9. Dopasowanie gogli do indywidualnych preferencji użytkownika

 Podobnie jak z każdą częścią narciarskiej i snowboardowej garderoby, gogle muszą być dopasowane do oczekiwań ich właściciela, rodzaju uprawianej aktywności oraz kształtu twarzy. Poza rodzajem i kolorem soczewki, rozmiarem ramki, zastosowaną technologią, podczas wyboru gogli idealnych zwróć uwagę również na: 

 a. gąbkę/piankę, której zadaniem jest dopasowanie się do kształtu twarzy – dobrze dobrane gogle to takie, które będą idealnie przylegać do twarzy na całym obwodzie, zapewniając wygodę i komfort noszenia, 

b. gumę i/lub regulowany pasek, który umożliwia odpowiednie dopasowanie gogli do obwodu głowy, 

c. kompatybilność z kaskiem - sprawdzając dopasowanie gogli, upewnij się, że idealnie przylegają do kasku, dlatego tak ważna jest zależność gogli od kasku (i odwrotnie), 

d. miejsce łączenia kasku z goglami – przerwa na czole pomiędzy kaskiem a goglami jest najbardziej niebezpieczna dla Twoich zatok, dlatego unikaj powstania tej szczeliny. 

10. Problemy przy wyborze gogli. Jak im zapobiec?

   Najczęstszymi problemami, z którym borykają się użytkownicy gogli narciarskich i snowboardowych to słaba widoczność (tu odsyłamy do punktów 1-5) oraz dyskomfort w trakcie jazdy. Brak wygody wynika z nieprawidłowo dobranych gogli do kształtu twarzy oraz kierowania się przy zakupie gogli wyłącznie aspektami estetycznymi. 

a. Nacisk na zewnętrzny oczodół – jeżeli odczuwasz tego typu nacisk to najpewniej posiadasz zbyt wąskie gogle. Wypróbuj koniecznie model gogli z szerszą oprawką. 

b. Ucisk na na grzbiecie nosa – w pierwszej kolejności spróbuj zamocować gogle nieco wyżej na twarzy poprzez niewielkie zaciśnięcie gumy/paska od gogli. Jeżeli sposób ten okaże się bezskuteczny, wypróbuj gogle o mniejszym rozmiarze ramki i z innym kształtem mostka. 

c. Luka na grzbiecie nosa – spróbuj poluzować pasek i osadzić gogle nieco niżej na twarzy. Jeśli to nie zadziała, powinieneś znaleźć gogle z większym mostkiem.

d. Ucisk w obwodzie głowy – poluzuj pasek i sprawdź, czy jego wydłużenie zmniejszy nacisk. Jeżeli pomimo stosunkowo luźnego paska nadal czujesz dyskomfort, znajdź gogle, których pasek jest zdecydowanie szerszy. 

11. Pielęgnacja gogli narciarskich i snowboardowych

       Znalazłeś gogle idealne, które są wygodne, zapewniają bezpieczeństwo, a w dodatku ich design trafia w Twój gust? Sukces! Żeby jednak dokonana inwestycja cieszyła i dbała o Twoje oczy przez kilka sezonów, pamiętaj o ich odpowiedniej ochronie oraz pielęgnacji. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o gogle narciarskie i snowboardowe: 

      1. gogle odkładaj każdorazowo soczewką skierowaną do góry – unikniesz w ten sposób zarysowań i pęknięć na soczewce, 

      2. soczewki gogli należy delikatnie osuszać (nie wycierać!) miękką szmatką lub ściereczką przeciwmgielną (koszulka termoaktywna to niestety słaby wybór), 

      3. po zejściu ze stoku pozwól goglom samoczynnie wyschnąć na powietrzu, 

     4. nie susz gogli w bezpośrednim słońcu lub wysokiej temperaturze, 

     5. gogle przechowuj wyłącznie w miękkim worku oraz twardym etui. 

Wbrew pozorom, wybór gogli idealnych nie należy do najprostszych. Warto temu zakupowi poświęcić chwilę, przeanalizować parametry techniczne i przede wszystkim zdecydować się na takie, które będą współgrać z posiadanym kaskiem. Duet doskonały „gogle – kask” zapewnia bezpieczeństwo i wygodę podczas całodniowych, zimowych eskapad na stoku. Ostatnia porada - strzeż się produktów pochodzących z sieciówek o wątpliwej jakości. Zdaj się na fachowe doradztwo profesjonalistów, którzy specjalizują się w produkcji gogli, okularów przeciwsłonecznych oraz kasków narciarskich i snowboardowych. 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Sprawdź politykę cookies